Nawigacja

Wydział Kresowy rozpoczął prace na Litwie

Od 12 sierpnia 2019 roku Wydział Kresowy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na terenie Republiki Litwy. Specjaliści naszego biura przeprowadzą  prace archeologiczne m.in. w Migunach, Raubiszkach i na Czarnym Trakcie k. Wilna.

Równolegle do prac archeologicznych prowadzony będzie rekonesans terenowy w rejonach wileńskim i solecznickim. Celem działań jest poszukiwanie kolejnych nieznanych miejsc pochówków obywateli polskich - ofiar totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego.

W ramach poprzednich etapów prowadzonych na Litwie odnaleziono m.in. kaprala Edwarda Buczka, ps. „Grzybek” i por. Wojciecha Stypułę, ps. „Bartek”, a także szczątki nieznanych żołnierzy AK. Uroczysty pogrzeb kaprala „Grzybka” wraz z dwoma nieznanymi żołnierzami odbył się jesienią 2018 roku. Kolejne  uroczystości pogrzebowe zaplanowane są na wrzesień 2019 roku.

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzą również akcję informacyjną na temat możliwości oddania materiału porównawczego DNA przez krewnych, którzy poszukują swoich bliskich.

do góry