Nawigacja

18 września 2023 r. - Wilno

Wilno - Kalwaria Wileńska

Pracownicy Wydziału Kresowego z zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili pierwsze prace sondażowe na terenie Kalwarii Wileńskiej w miejscu wskazywanym jako mogiła polskich żołnierzy poległych w bitwie pod Krawczunami 13 lipca 1944 r. Celem podjętych prac jest weryfikacja, czy na badanym obszarze pozostają szczątki, które nie zostały ekshumowane w 1979 r.

Przeprowadzona kwerenda wskazała, iż w tym miejscu pochowano kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej poległych w ramach operacji „Ostra Brama” w bitwie pod Krawczunami. W 1979 r. została przeprowadzona ekshumacja, a szczątki przeniesiono do mogiły na cmentarzu przy kościele kalwaryjskim. Zachodzi jednak uzasadnione podejrzenie, iż mogiły zostały ekshumowane częściowo i w pierwotnym miejscu wciąż mogą pozostawać szczątki polskich żołnierzy. W 1992 r. wybudowano istniejące do dziś upamiętnienie, a na kamiennych tablicach umieszczono nazwiska lub pseudonimy 40 żołnierzy. Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, na podstawie przeprowadzonych kwerend, ustalili nazwiska kolejnych ofiar, które nie zostały uwzględnione na upamiętnieniu. W związku z powyższym, w oparciu o starania rodzin poległych żołnierzy oraz władz państwowych RP,  podjęto decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do przebadania omawianego miejsca i ustalenia czy wciąż pozostają tam szczątki polskich żołnierzy.

W ramach pierwszego etapu przeprowadzono prace sondażowe, które pozwoliły ustalić, że groby żołnierzy znajdują się nie pod dzisiejszym upamiętnieniem, ale poza jego obrębem. Ujawniono również fundamenty zniszczonej figury Matki Boskiej. Instytut Pamięci Narodowej w najbliższym czasie planuje kontynuację badań archeologicznych na terenie Kalwarii Wileńskiej.

 

do góry