Nawigacja

22 listopada 2021 r. - Grudziądz

Grudziądz (województwo kujawsko-pomorskie)
Zespół pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawcze na miejscowym Cmentarzu Farnym. W wyniku dotychczas przeprowadzonych kwerend archiwalnych ustalono, że na tym cmentarzu dokonywane były pochówki osób, które straciły życie w wyniku represji komunistycznych w latach 1945 - 1956. Były to zarówno osoby skazane na karę śmierci, jak i więźniowie zmarli w trakcie odbywania kary w jednym z grudziądzkich więzień, czy też w Okręgowym Szpitalu Więziennym nr 1 w Grudziądzu. Z dostępnej dokumentacji wynika, że w latach 1945 - 1956 w różnych jednostkach więziennych w Grudziądzu straciły życie nie mniej niż 272 osoby. W tym 163 mężczyzn, 89 kobiet i 20 dzieci matek tam uwięzionych.
Celem przeprowadzonych prac było odnalezienie szczątków dwóch ofiar represji komunistycznych skazanych na kary wieloletniego więzienia przez Wojskowe Sądy Rejonowe w Olsztynie i Wrocławiu.
W trakcie prac poszukiwawczych ujawniono szczątki ludzkie, które po wstępnej ocenie antropologicznej można przypisać do jednej z poszukiwanych osób. W domniemanej lokalizacji pochówku drugiej z poszukiwanych osób, nie odnaleziono żadnych szczątków ludzkich.
do góry