Nawigacja

8 - 30 lipca 2021 r. - Warszawa

Warszawa (województwo mazowieckie) ul. Namysłowska. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadziło kolejny - IV etap prac na terenie byłego Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III (Toledo).

Celem prac było przebadanie terenu, który niegdyś należał do ogrodu więziennego. Pomiędzy i pod garażami, które wybudowano po likwidacji wiezienia na terenie przylegającym do zachowanego muru więziennego. Według relacji świadków – miało tu również dochodzić do grzebania ciał zmarłych i pomordowanych więźniów „Toledo”.

Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (Toledo) to więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD istniejące od chwili wejścia wojsk sowieckich na warszawską Pragę we wrześniu 1944 r. Było ono przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych, których instalowany reżim stalinowski uznał za niebezpiecznych dla nowej władzy. Więzienie istniało do 1956 roku. W jego murach wykonano egzekucje na wielu członkach podziemia niepodległościowego. Wśród więźniów uchodziło za najsurowsze.

W trakcie prowadzonych prac natrafiono na szczątki ludzkie, które pogrzebano w małych, płytkich jamach grobowych. Sposób ułożenia tych szczątków wskazuje wyraźnie, że to kontynuacja sekwencji grobów odkrytych w trakcie poprzednich etapów prac poszukiwawczych prowadzonych na terenie "Toledo".

Odnalezione i wydobyte szczątki zostaną poddane dalszym badaniom, w tym identyfikacji genetycznej.

Więcej o pracach poszukiwawczych: https://poszukiwania.ipn.gov.pl/bbp/aktualnosci/17939,Warszawa-Toledo-Pod-asfaltowa-droga-odkryto-szczatki-mezczyzny.html?search=54357

 

do góry