Nawigacja

31 maja - 11 czerwca 2021 r. - Radzymin

Radzymin (województwo mazowieckie, powiat wołomiński, gmina Radzymin)

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawcze na terenie zespołu leśnego w Radzyminie. Celem poszukiwań było odnalezienie pojedynczych i zbiorowych mogił, w których spoczywają ofiary terroru niemieckiego z lat 1939-1945.

W wyniku działalności pobliskiego zakładu produkującego cegły silikatowe w latach 50-tych, na części obszaru leśnego doszło do bezpowrotnego zniszczenia bliżej nieznanej ilości jam grobowych. Z sąsiadujących wydm - stanowiących prawdopodobnie miejsce egzekucji ludności cywilnej, pozyskiwano piasek na potrzeby produkcyjne. Przez okres funkcjonowania zakładu wyeksploatowano powierzchnię liczącą dziesiątki tysięcy metrów kwadratowych, wielokrotnie natrafiając na ludzkie szczątki podczas procesu wydobycia, o czym informują dokumenty archiwalne.

Do wytypowania obszaru prac poszukiwawczych wykorzystano relacje naocznego świadka, analizy historyczne oraz Numeryczny Model Terenu. W tym etapie badań starano się podjąć prace w miejscu zawieszenia aktywności zakładu, skupiając się na przebadaniu części wydmy, która nie została zniwelowana w trakcie działalności odkrywkowej, spodziewając się natrafić na nienaruszone mogiły. W tym celu wykonano osiem wykopów o łącznej powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, dodatkowo posiłkując się odwiertami geologicznymi.

W trakcie działań poszukiwawczych nie ujawniono żadnych jam grobowych ani luźnych szczątków ludzkich.

 

do góry