Nawigacja

3 - 6 listopada 2020 r. - Krasnosielc

Krasnosielc (województwo mazowieckie, powiat makowski, gmina Krasnosielc) - Zespół  Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadził prace poszukiwawcze na miejscowym cmentarzu  parafialnym.

Osobą poszukiwaną był Julian Pszczółkowski, ps. "Myśliwiec" żołnierz NSZ, komendant Okręgu II Mazowsze Północne Narodowych Sił Zbrojnych, który poległ w nocy z 1/2 maja 1945 r., podczas akcji rozbicia więzienia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnosielcu organizowanej przez oddział Romana Dziemieszkiewicza, ps. "Pogoda". Był jedynym, który poległ w tej potyczce. Po jego śmierci funkcjonariusze UB wystawili jego ciało na widok publiczny, licząc, iż zgłosi się po nie rodzina. Po kilku dniach jego ciało zostało pochowane potajemnie na terenie cmentarza.

W wyniku przeprowadzonych prac w miejscu wskazanym w relacji, udało się odnaleźć szczątki osoby, której cechy antropologiczne oraz znalezione przy niej przedmioty mogą wskazywać, iż jest to poszukiwana osoba. Odnaleziony szkielet zostanie poddany analizie antropologicznej oraz badaniom genetycznym, w celu ostatecznego potwierdzenia tożsamości.

do góry