Nawigacja

23 czerwca 2020 r. - Szczecin

Szczecin (województwo zachodniopomorskie)

Pracownicy z zespołu  Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzili prace  poszukiwawcze na Cmentarzu Centralnym, których celem było odnalezienie miejsca gdzie potajemnie pochowano szczątki Jana Szewczuka, ps. „Nowy” - żołnierza Oddziału Samoobrony Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK) pod dowództwem Roberta Domańskiego ps. „Jarach”, „Florian”.

W 1947 roku ujawnił się przed Komisją Amnestyjną w Konstantynowie. Zatrzymany przez PUBP w Białej Podlaskiej 17 sierpnia 1948 r. Wyrokiem WSR Lublin z 17 listopada 1948 r. został skazany na 14 lat więzienia za nielegalne posiadanie broni. Karę więzienia odbywał w Białej Podlaskiej, Lublinie, Goleniowie. Zmarł na gruźlicę płuc w Szpitalu Więziennym w Szczecinie 9 grudnia 1952 r.

W wyniku analizy dokumentów oraz wizji lokalnej przeprowadzonej przez pracownika Wieloosobowego Stanowiska do spraw Poszukiwań i Identyfikacji w Szczecinie udało się wytypować miejsce domniemanego pochówku.              

W badanym miejscu zostały ujawnione szczątki mężczyzny, pochowanego w ziemi bez trumny, którego cechy antropologiczne pozwalają przypuszczać, iż jest to poszukiwana osoba. Potwierdzenie tożsamości będzie możliwe po zakończeniu badań genetycznych.

 

do góry