Nawigacja

3 - 6 lipca 2017 r. - Dobrzyków

Dobrzyków (województwo mazowieckie, powiat płocki, gmina Gąbin)

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN uczestniczyli w pracach ekshumacyjnych mogiły zbiorowej żołnierzy Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 roku, w okolicach miejscowości Dobrzyków koło Płocka, w obronie lewego brzegu Wisły, zginęło ponad 300 polskich żołnierzy.
W nieoznakowanej mogile, pod alejką, na skraju parafialnego cmentarza w Dobrzykowie odnaleziono szczątki 11 polskich żołnierzy i dwóch pracowników Polskich Kolei Państwowych. Szczątki złożone były do grobu w dwóch warstwach. Pochówku, według relacji obecnych mieszkańców, dokonała najprawdopodobniej miejscowa społeczność. Przy szczątkach znaleziono elementy umundurowania i oporządzenia wojskowego oraz przedmioty osobiste należące do poległych. Wyjątkowe wzruszenie wzbudziła znaleziona przy szczątkach książeczka do nabożeństwa z drewnianym różańcem. Niestety żołnierze nie mieli przy sobie, żadnych przedmiotów pozwalających na identyfikację ich tożsamości.

Prace prowadzono z inicjatywy Społecznego Komitetu Pamięci Obrońców Dobrzykowa z 1939 r., przy wsparciu gminy Gąbin i Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

do góry