Nawigacja

Koniec prac na Rakowieckiej

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy drugi etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych w dawnym Areszcie Śledczym Mokotów. Prace przy ul. Rakowieckiej 37 trwały dwa tygodnie. W minioną sobotę podjęto szczątki ludzkie, ujawnione na obszarze dziedzińca pomiędzy historycznym Pawilonem X. a blokiem N. Tydzień wcześniej, w zasypie kanału nieopodal bloku N. ujawniono fragmenty szczątków oraz żuchwę.

Teren przy ulicy Rakowieckiej jest ogromny i czeka nas jeszcze dużo pracy. W etapie między 18 a 29 lipca prace toczyły się jednocześnie w dwóch miejscach: w omawianym już obszarze dawnego dziedzińca oraz pod niedawno ujawnionym tzw. Murem Straceń. W 2016 roku, specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji prowadzili prace w okolicach dawnej kotłowni oraz przy murze od strony ulicy Kazimierzowskiej.

Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów jest miejscem szczególnym. To właśnie tutaj straciło życie w męczarniach i strachu tak wielu niezłomnych Polaków. To właśnie w podziemiach tej katowni wykonywano wyroki śmierci na tych, których wydostaliśmy z dołów śmierci na Łączce.

do góry