Nawigacja

Ujawnienie napisu na ryngrafie z kwatery 45N.

Na ryngrafie odnalezionym przy szczątkach trzeciego dnia poszukiwań na kwaterze 45N na Cm. Bródnowskim specjalistom udało się ujawnić zapis: 
Olszewski Bohdan Stanisław - Żyrardów, Szkolna 12 oraz sentencję w języku łacińskim: e viva NSZ. Sic transit gloria mundiArtefakt odnaleziony w czasie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych w kwaterze 45N podpisany był nazwiskiem Olszewski Bohdan Stanisław. Wspomnienia o Olszewskim pojawiają się w świadectwie Krystyny Miszczak-Opałło, która osadzona była w "Toledo" na przełomie 1945 i 1946 roku. Otrzymała od niego kilka grypsów. Do dnia dzisiejszego przetrwał jeden: (pisownia oryginalna)

Czasami bywa tak, że człowiek czuje do kogoś instynktowną sympatię. Otóż tak jest ze mną, może wydawać się śmieszne, że w momencie, kiedy śmierć stoi tuż tuż, jest jeszcze tyle odwagi we mnie, aby o tym myśleć, że jestem mężczyzną, a w dodatku romantykiem. Dziwnie wydaje mi się Pani bliską ze swym uśmiechem tak miłym i tak wiele uroku posiadającym właśnie teraz, kiedy muszę umrzeć [nieczytelne]. Kiedy śmierć [nieczytelne]. Mam tylko jedną matkę, która jest dla mnie wzorem wszystkich matek, najukochańszą istotą na ziemi i obok niej w tej chwili zajmuje miejsce Pani. Czy bardzo śmieszne wydaje się to Pani? Ma Pani coś takiego miłego w sobie, tak pociągającego, że działa nawet przez kraty. Cieszę się doprawdy, że za chwilę zobaczę Panią znowu [nieczytelne] jeszcze raz. Gdy wkrótce mój żywot ziemski myśli [nieczytelne] do Pani zakwitną niezapo [nieczytelne] na mym grobie. Jeśli [nieczytelne] to Pani [nieczytelne], aby powiedzieć matce, że umierałem z jej ukochanym obrazem w mej duszy. Adres Praga - Siedlecka 27a (koło Bazyliki) St[anisława] Olszewska. Mnie na imię Bohdan pseudo "Olszynka". Student III roku weterynarii U[niwersytetu im.] J[ózefa] P[iłsudskiego] O. Porucznik artylerii, członek stronnictwa narodowego, porucznik NSZ, oskarżony o propagandę antysowiecką, o współpracę z Niemcami z ramienia NSZ, która jako faszystowska organizacja dążyła do sojuszu z Niemcami przeciw Sowietom. Żyd sędzia, Żyd prokurator, a w wyniku śmierć! NSZ to pachołki Niemieckie!!!

Przepraszając za śmiałość żegnam Panią doprawdy z głębokim żalem i bólem. "Olszynka".

Niech znam chociaż Pani imię - proszę powiedzieć.

Bohdan Olszewski został powieszony 18 maja 1946 roku w "Toledo".

do góry