Nawigacja

Sztum: Poszukiwania szczątków ppor. Zdzisława Badochy

W Sztumie (pow. sztumski) zakończył się kolejny etap poszukiwań szczątków ppor. Zdzisława Badochy ps. „Żelazny”, dowódcy 5. szwadronu 5. Brygady Wileńskiej AK w okresie pomorskim. Podczas tegorocznych prac przebadano teren bezpośrednio przylegający do Zakładu Karnego w Sztumie.

Zespół dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka prowadzi poszukiwania szczątków legendarnego „Żelaznego” od 2015 r. Przebadano wówczas działkę wokół dawnej siedziby PUBP w Sztumie, przy ul. Nowowiejskiego 17. Kolejne etapy prowadzono na sztumskim cmentarzu, na terenie Zakładu Karnego oraz na działce przy ul. Lipowej w Sztumie. Tegoroczny etap prac prowadzony był na obszarze położonej pomiędzy Zakładem Karnym a cmentarzem.

We wtorek (20.08) miejsce prac odwiedził Prezes IPN dr Karol Nawrocki, który przyglądał się prowadzonym działaniom i wyraził nadzieję, iż wieloletnie wysiłki BPiI zostaną zwieńczone odnalezieniem szczątków legendarnego dowódcy.

- Poszukiwanie miejsc, gdzie leżą polscy bohaterowie to jedno z głównych naszych zadań. Ppor. Zdzisław Badocha bił się dla wolnej i niepodległej Polski. A dziś, dla tej wolnej i niepodległej Polski, pracuje zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji, który od 2015 r. z wysoką konsekwencją i skrupulatnością poszukuje miejsca ukrycia szczątków „Żelaznego”. Wszyscy wierzymy, że ten wielki polski bohater będzie miał w końcu swój grób – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Naszym celem jest odnalezienie szczątków legendarnej postaci polskiego państwa podziemnego, ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego”, zabitego 28 czerwca 1946 r. „Powracamy Po Swoich” oznacza, że nie ustajemy w poszukiwaniach. Będziemy szukać szczątków ppor. Badochy do skutku. Dziękuję wszystkim pracownikom naszego zespołu za przygotowanie i przeprowadzenie tego etapu prac – dodał dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

W ramach zakończonego etapu (19-22 sierpnia br.) przebadano obszar ok. 1000 mkw. Według badań historycznych i relacji świadków miało tam dochodzić do tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych. Na badanym terenie nie odnaleziono śladów istniejących mogił. Prace poszukiwawcze będą kontynuowane.

23.08.2024
fot. xtt/MS

do góry