Nawigacja

Uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciniaka ps. „Niewinny” w Rogoźnie

W Rogóźnie odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciaka ps. "Niewinny", "Janusz" - żołnierza Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Został on zamordowany przez władze komunistyczne w 1953 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Jego szczątki zostały odnalezione przez IPN w 2017 r.

Stanisław Marciniak ps. „Niewinny”, „Janusz” urodził się 1 sierpnia 1915 r. w miejscowości Dratów w powiecie lubartowskim.  W latach 1937-1938 odbył służbę wojskową w 12. Pułku Ułanów Podolskich. W okresie niemieckiej okupacji był żołnierzem Batalionów Chłopskich na placówce w Abramowie. Od stycznia 1946 r. był członkiem oddziału Józefa Struga „Ordona”. Ujawnił się w 1947 r. przed Powiatowym Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego w Chełmie, jednak pozostał dalej w konspiracji. Po śmierci „Ordona” i jego zastępcy Stanisława Falkiewicza pseud. „Ryś”, przejął w grudniu 1947 r. komendę nad oddziałem. Grupa przetrwała w terenie do maja 1948 r., kiedy uległa rozpadowi. Marciniak wyjechał wówczas na Ziemie Odzyskane, a następnie do Płocka.  Poszukiwany przez UB, powrócił we wrześniu 1951 r. na Lubelszczyznę i dołączył do oddziału Edwarda Taraszkiewicza pseud. „Żelazny”. Został aresztowany 6 października 1951 r. w wyniku obławy zorganizowanej przez UB-KBW w kolonii Zbereże nad Bugiem i przewieziony do Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Włodawie. Stamtąd został przeniesiony do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie, a następnie osadzony w więzieniu na Zamku w Lublinie. Przeszedł intensywne i ciężkie śledztwo. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie 14 sierpnia 1952 r. skazał Marciniaka na karę śmierci, którą wykonano 12 stycznia 1953 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie. Szczątki Stanisława Marciniaka odkryto w listopadzie 2017 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie.

Msza Święta pogrzebowa została odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca w Rogóźnie. Szczątki Stanisława Marcinkiewicza złożono w grobie na cmentarzu parafialnym.

20.03.2024 r.

 

do góry