Nawigacja

Projekt Łączka w Katowicach: Jak zrobić dobry film?

W czwartek, 15 lutego 2024 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach przy ul. św. Jana 10 odbyło się kolejne, czwarte spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań” – z ks. Tomaszem Trzaską, dziennikarzem i kierownikiem Samodzielnej Sekcji Informacji i Sprawozdawczości w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Warszawie.

Prelegent w atrakcyjny sposób podzielił się doświadczeniem w dziedzinie mediów i przedstawił słuchaczom swój świat kreacji filmowej.

Pytanie "Jak nakręcić ciekawy film?" wywołało żywą dyskusję. Zwrócono uwagę na wiele innych zagadnień, m.in.:

Kim jest statystyczny "kapryśny widz"?

Jak posługiwać się światłem?

Jakich błędów uniknąć podczas filmowania?

Jakich aplikacji użyć do montażu obrazu i dźwięku?

Jak się okazuje, świetnym narzędziem twórczym może być np. pozostający zawsze pod ręką smartfon. Gość spotkania pokazał na nim, jak w praktyce zastosować reżyserskie triki. Ponieważ proces filmowania przeniesiono z obiektywu smartfona wprost na ekran projektora, wszyscy widzowie mogli "na żywo" zobaczyć całe instrumentarium metod i technik nagrywania.

Położono mocny akcent na znaczenie światła w filmie. Już Federico Fellini mawiał, że "światło jest materią filmu i dlatego w kinie światło jest ideologią, uczuciem, kolorem, tonem, głębią, atmosferą, opowiadaniem." Uczestnicy zajęć sami ćwiczyli ujęcia z wykorzystaniem różnego oświetlenia.

Nabyta wiedza i warsztat zostaną już wkrótce wykorzystane do nakręcenia ich własnych krótkich etiud filmowych, inspirowanych cyklem zajęć edukacyjnych IPN w ramach projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Finałowe produkcje zostaną zaprezentowane w kwietniu, na uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie. W spotkaniu wzięło udział 45 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Bytomia, Gliwic, Katowic, Pszczyny, Rokitna Szlacheckiego i Zabrza.

Adam Kondracki / IPN Katowice / fot. A. Kondracki

do góry