Nawigacja

Prace poszukiwawcze w Bielsku Podlaskim

W dniach 24-26 października 2023 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji przeprowadził II etap prac archeologicznych i ekshumacyjnych na cmentarzu prawosławnym przy ul. Wojska Polskiego w Bielsku Podlaskim. Działania zmierzały do odnalezienia miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych z terenu dawnego powiatu bielskiego. Nekropolia Parafii Opieki Matki Bożej była na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. miejscem, na terenie którego funkcjonariusze organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego ukrywali ciała swoich ofiar w bezimiennych, nieoznaczonych grobach. Najczęściej byli to żołnierze antykomunistycznego podziemia, ale również osoby cywilne – w tym kobiety.

Najmłodszą poszukiwaną ofiarą zbrodni komunistycznych jest Andrzej Koptewicz urodzony w 1934 r., zamordowany przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w okolicach rodzinnej miejscowości Andryjanki w czerwcu 1950 r. Niespełna szesnastoletniego chłopca zatrzymano w związku z podejrzeniem o współpracę z oddziałem Czesława Pileckiego ps. „Jaskółka”. Od tego czasu matka Andrzeja poszukiwała syna bezskutecznie, prowadząc samotną walkę z systemem państwa komunistycznego. Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji po wielu latach od jej śmierci podjął się kontynuowania tej misji, aby odnaleźć miejsce jego pochówku, wyjaśnić okoliczności śmierci oraz przywrócić jego dobre imię.

W wyniku przeprowadzonych prac ujawniono ludzkie szczątki, ale ze względów technicznych działania zostały przerwane. Kontynuacja poszukiwań planowana jest w kolejnym roku.

Wśród poszukiwanych na terenie Bielska Podlaskiego są również min.: Paweł Olszewski ps. „Rataj” (1901-49), Władysław Łukasiuk ps. Młot (1906-49), Marian Makowiecki ps. „Stryj” (1913-49) i Bolesław Trędak ps. „Topola” (1915-49).

Bogusław Łabędzki, Oddział IPN w Białymstoku

do góry