Nawigacja

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na konferencji „Odkrywanie prawdy o grobach masowego terroru 1937-1938 w Batumi/Gruzja”

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN wzięli udział w międzynarodowej konferencji w Batumi w Gruzji zatytułowanej „Odkrywanie prawdy o grobach masowego terroru 1937-1938 w Batumi/Gruzja” (5-6 października 2023 r.).

Angelika Słodka przedstawiła referat na temat ekshumacji przeprowadzonej na terenie 3 bazy wojskowej byłego Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich w Chelwaczauri, z antropologicznego punktu widzenia. Ekshumacja została przeprowadzona w dniach od 24 stycznia do 8 lutego 2022 r. Dr Tomasz Borkowski przedstawił raport archeologiczny na temat tychże badań, a dr Łukasz Szleszkowski z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego przybliżył wyniki badania sądowego szczątków ludzkich ekshumowanych w grobie nr 6 pod Batumi, które przeprowadził wraz z Agatą Thannhäuser.

W panelu pt. „Masowe groby Batumi - badania archeologiczne i antropologiczne” wzięli udział także o. Ilia Khinikadze oraz Anton Vacharadze z Institute for Dewelopment of Freedom Information (IDFI) w Gruzji.

W styczniu i w lutym 2022 r. Zespół Biur Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace w miejscu odkrycia masowych grobów z lat 30-tych XX wieku na terenie bazy wojskowej w Batumi (Gruzja). W wyniku przeprowadzonych działań odnaleziono i podjęto szczątki 29 osób znajdujące się w zbiorowej mogile. Był to kolejny etap poszukiwań ofiar sowieckich represji z lat 1937-1938 w tym miejscu. Badania w Batumi dążą do odkrycia jednej z tajemnic wielkiego sowieckiego terroru na ziemiach byłego ZSRS. Na terenie autonomicznej republiki Adżarii, której stolicą jest Batumi, w wyniku represji stalinowskich mogło stracić życie blisko 1050 osób, w tym obywatele polscy.

BPiI, 12.10.2023 r., fot. IDFI

do góry