Nawigacja

Fürstenberg/Havel (Niemcy): Kontynuacja prac poszukiwawczych

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN powrócił z pracami na cmentarz w m. Fürstenberg/Havel w Niemczech. To na tej nekropolii Niemcy grzebali pomordowane więźniarki KL Ravensbrück w pierwszym okresie funkcjonowania obozu. Wiosną i jesienią 2019 r. zespół IPN odnalazł i ekshumował prochy kilkudziesięciu z nich. Celem trwającego etapu jest zlokalizowanie kolejnych miejsc pochówku urn z prochami Polek.

Na terenie cmentarza wykonywane są badania geofizyczne w celu zlokalizowania miejsc, w których mogą znajdować się skupiska urn z prochami ofiar zbrodni niemieckich. W czasie wojny funkcjonowało tam krematorium, w którym spopielano ciała ofiar z pobliskiego obozu. Prochy umieszczano w glinianych urnach z metalowymi, imiennymi tabliczkami. Kilkadziesiąt z nich odnaleziono przypadkowo w 1989 r. na miejskim cmentarzu. Kolejne odkryto podczas prac poszukiwawczych wiosną i jesienią 2019 r.

Prochy odnalezionych 45 Polek – więźniarek KL Ravensbrück zostały pochowane 6 września 2022 r. w Fürstenberg/Havel. W uroczystości pogrzebowej wzięły udział rodziny ofiar, przedstawiciele władz i instytucji państwowych, polscy dyplomaci. Obecna również była prof. Wanda Półtawska, była więźniarka obozu, która osobiście znała niektóre ze zidentyfikowanych kobiet.

Na miejsce prac prowadzonych przez zespół archeologów BPiI udali się dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN oraz mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Przedstawiciele IPN wspólnie z Konsulem RP w Berlinie Adamem Borkowskim złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie 45 Polek, a także dziecięcej ofiary obozu - Marka Rzewuskiego. Delegacja udała się również na teren byłego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, gdzie wraz z konsulem oraz przedstawicielami Muzeum oddano hołd ofiarom niemieckich zbrodni.

O dalszych etapach prac poszukiwawczych na terenie brandenburskiej nekropolii zadecydują wyniki przeprowadzonych badań geofizycznych.

Zobacz także: 

Zapowiedź uroczystości pogrzebowych

"Wreszcie ktoś powiedział prawdę o II wojnie światowej"

​​​​​​​"Nasze matki zamordowano w Ravensbrück". Przemówienie dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka podczas pogrzebu


24.08.2023
BPiI

do góry