Nawigacja

Na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono zwycięzców finału VI projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

25 maja 2023 r. na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono uroczyście zwycięzców finału VI projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. W tej edycji wzięło udział ponad 60 zespołów z całej Polski - uczniowie szkół ponadpodstawowych i podstawowych wraz z opiekunami.

Podczas uroczystej gali finałowej 15 grup zaprezentowało krótkie 2-minutowe etiudy filmowe. Zadanie wieńczące ich pracę miało na celu pokazanie, czym – w postrzeganiu młodych ludzi są starania na rzecz odnajdywania szczątków polskich bohaterów – ofiar dwóch reżimów totalitarnych. Zajęcia w ramach projektu prowadzili pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, pokazując, na czym polega praca zespołu – począwszy od badań źródłowych po identyfikację odnalezionych szczątków. Przedstawiali także sylwetki polskich bohaterów – tych, których życie i ofiara zrobiły na nich największe wrażenie.

Jury oceniało 54 filmów (to największa liczba dotychczas).

„Łączka” – kwatera „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach jest miejscem symbolicznym, do którego od początku nawiązuje projekt. Tam komuniści ukryli ciała ponad trzystu osób skazanych na śmierć i zamordowanych w komunistycznym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Takich miejsc jak „Łączka” jest wiele w Polsce i za granicą, a hasło „Powracamy po swoich” stale towarzyszy działaniom zmierzającym do odnalezienia i godnego pochowania bohaterów. O tym mieli możliwość przekonać się uczestnicy projektu.

Nagrody i dyplomy za pracę, którą wykonała młodzież w ramach projektu wręczył prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Słowo do młodzieży skierował także dr Karol Nawrocki, prezes IPN. Obaj dziękowali młodzieży za udział w przedsięwzięciu, które niesie kolejnym pokoleniom pamięć o żołnierzach niezłomnych i innych ofiarach totalitaryzmów. Utwierdza ich także w przekonaniu, że przywracanie imion bohaterom, po których miał nie pozostać ślad jest wielkim zadaniem naszej ojczyzny. Swoją pracą wspartą również zaangażowaniem ich opiekunów - pedagogów pokazali, że rozumieją tę misję.

Prezes IPN – dr Karol Nawrocki powiedział: „Kiedy w listopadzie ubiegłego roku spotkaliśmy się w dawnej mokotowskiej katowni (a dziś Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), by zainaugurować kolejną edycję projektu, usłyszeliście słowa, abyście na Żołnierzy Wyklętych patrzyli jak na niewiele starszych kolegów. Byście razem z nimi spoglądali przez okna więziennych cel, tęskniąc za życiem pełnym pokoju i miłości w niepodległej Polsce”. Prezes IPN podziękował pedagogom, pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej, a przede wszystkim uczniom. „To właśnie Wy – drodzy uczniowie – przez ostatnie miesiące koncentrowaliście swoją uwagę na działaniach Instytutu Pamięci Narodowej podejmowanych w obszarze poszukiwań i identyfikacji szczątków naszych poległych oraz pomordowanych bohaterów” – mówił prezes IPN.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że corocznie prowadzone projekty „Łączka i inne miejsca poszukiwań” i jego finały stały się elementami pracy, zapoczątkowanej w archiwach, a zmierzającej do przywrócenia tożsamości tym, o których pamięć miała zaginąć.

Podziękował za pracę młodzieży i za jej efekt – „wspaniałe etiudy”. Dodał, że dzieło to jest dowodem na to, jaką mają wspaniałą postawę i zaangażowanie oraz że wzięli udział w niezwykłym projekcie, będąc przez kilka miesięcy „wolontariuszami” na rzecz wielkiej wspaniałej idei.

„Od dziś możecie mówić: »Byłam uczestniczką, uczestnikiem wolontariatu, realizowanego w IPN po to, żeby odnaleźć naszych bohaterów, wspólnie z koleżankami, kolegami. Pod okiem opiekunów, rodziców powstały filmy o tych, o których pamięć miała się zakończyć. Razem z IPN powrócimy po swoich«. Serdecznie wszystkim gratuluję i dziękuję.” – powiedział profesor.

Na gali obecni byli również Mazowiecki Wicekurator Oświaty Krzysztod Wiśniewski oraz dr Marta Lizut, zastępca dyrektora w Biurze Dyrektora Generalnego Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Uroczystość uświetnił występ Marty Sałdan z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN (Wydział Logistyki), która deklamowała autorski wiersz pt. Kwatera "Ł".

Koordynacją projektu zajmowały się oddziały IPN w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i w Warszawie oraz delegatura w Bydgoszczy.

15 zespołów, które zakwalifikowały się do finału to uczniowie (wraz z opiekunami) z następujących szkół:

1. Technikum Leśne w Miliczu

2. Zespół Szkół w Miliczu

3. Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy

4. Zespół Szkół w Golubiu-Dobrzyniu

5. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. M. Abakanowicz w Gdyni

6. III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku (gr. I)

7. III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku

8. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. M. Abakanowicz w Gdyni (gr. I)

9. Szkoła Podstawowa nr 24 w Zabrzu

10. Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach (gr. II)

11. Branżowa Szkoła I stopnia Specjalna nr 51 im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

12. Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana w Pruszkowie

13. XXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. S. Kostki Potockiego w Warszawa

14. Szkoła Podstawowa w Cygance

15. Technikum nr 4 w Siedlcach

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Projekt edukacyjny „Łączka i inne miejsca poszukiwań” objęty jest patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

BPiI

25.05.2023 r.

do góry