Nawigacja

Lublin: Szczątki trzech osób podjęte w trakcie prac IPN

W dniach 3-5 kwietnia 2023 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w ramach postępowania prowadzonego przez OKŚZpNP w Lublinie, przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Ich celem było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie na mocy wyroków orzeczonych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie.

W wyniku przeprowadzonych prac podjęto szczątki należące do trzech osób, które spoczywały pod trzema współczesnymi mogiłami. Charakter pochówków wskazuje, że należały one do więźniów Zamku. W pierwszej z jam grobowych ujawniono szkielet mężczyzny w układzie anatomicznym, który był ułożony przednimi powierzchniami ciała ku dołowi. Szczątki dwóch kolejnych ofiar były złożone w foliowych workach i wkopane w głąb grobów.

W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że co najmniej dwie ofiary nosiły ślady po postrzałach w obrębie czaszki, charakterystyczne dla egzekucji tzw. metodą katyńską. Przy szczątkach ujawniono pojedyncze artefakty: plastikowe guziki oraz medaliki.

Szczątki kostne przewieziono do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.


dr Artur Piekarz, OBPiI IPN w Lublinie
Fot. Róża Dylewska, Łukasz Pasztaleniec

do góry