Nawigacja

Uroczystości w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na warszawskiej "Łączce"

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dziś w południe w Kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie oddano hołd bohaterom podziemia niepodległościowego. Wśród uczestników obecni byli prezes IPN dr. Karol Nawrocki, wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, Marszałek Senior Antoni Macierewicz, dr hab. Filip Musiał – dyrektor Muzeum, Tadeusz Płużański – prezes Fundacji „Łączka”, pracownicy IPN, wolontariusze z „Łączki”, harcerze.

W tym miejscu – na powązkowskiej „Łączce” – komuniści ukryli ciała ponad trzystu osób skazanych na śmierć i zamordowanych w komunistycznym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki powiedział o Żołnierzach Wyklętych: „Polska, dzięki ich świadectwu i ofierze hiobowej, strasznej, rzeczywiście pięknieje. Ale pięknieje też dzięki wszystkim Państwu. Dzięki panu profesorowi Krzysztofowi Szwagrzykowi, naszym pracownikom w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji, dzięki odpowiedzialnym politykom, ale też dzięki społecznikom, którzy nie pozwolili zapomnieć i od tylu lat są, aby świadczyć o historycznej prawdzie i pamięci”.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk mówił: „Instytut Pamięci Narodowej odnalazł ich święte szczątki. Wydobył, przebadał, złożył do trumienek, opatrzył modlitwą na drogę i zrobił znak krzyża na przestrzelonej czaszce... Szczątki żołnierzy wyklętych zostały umieszczone na jakiś czas w przestrzeni, przy której w tej chwili stoimy. W betonowej konstrukcji o nieznanej symbolice, w miejscu, które nazywa się, w sposób nieuprawniony, »Panteonem - Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych«. Powoli przyzwyczajamy się do tego. Niech chcę powiedzieć, że akceptujemy. Panteonem dla Żołnierzy Wyklętych są symboliczne brzozowe krzyże ustawione tutaj gdzieś na obszarze „Łączki”. Powoli przyzwyczajamy się również do tego, że święta ziemia z „Łączki” przesiąknięta krwią Żołnierzy Wyklętych jest już dzisiaj glebą zwyczajną, na której rośnie trawa. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – naszych bohaterów niech wybrzmi powtarzane od lat wołanie o prawdziwy, narodowy, polski panteon dla Żołnierzy Wyklętych. Niech wybrzmią słowa poety – Przemysława Dakowicza, który napisał: »Pamiętajmy, abyśmy wzrok mieli utkwieni w Łączce, bo Łączka to Polska. Bo Polska to Łączka!«. Pamiętajmy!”.

Podczas uroczystości prof. Wiesław Jan Wysocki udekorował prof. Krzysztofa Szwagrzyka Krzyżem Pamięci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 1944-1963, odznaczeniem dedykowanym żołnierzom niezłomnym oraz osobom, które przyczyniają się do ich upamiętnienia.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował Medalami Pro Bono Poloniae Witolda Mieszkowskiego (syna kmdr. Stanisława Mieszkowskiego), prof. Krzysztofa Szwagrzyka, ks. Tomasza Trzaskę, Przemysława Bugaja i Mariusza Doromońca. Medalem Pro Patria została uhonorowana pani Monika Stryczek.

BPiI, 1.03.2023 r.

 

do góry