Nawigacja

79 rocznica zbrodni na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej. Uroczystości we Wschowie

28 lutego przypada 79 rocznica zbrodni na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej. Z tej okazji w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie (woj. lubuskie) w niedzielę odbyły się uroczystości z Mszą Świętą w intencji ofiar.

28 lutego 1944 r. we wczesnych godzinach rannych Hutę Pieniacką otoczył kilkusetosobowy oddział ukraińskich nacjonalistów. Wśród napastników byli żołnierze 4 Pułku Policji SS (niem. Galizisches SS Freiwilligen Regiment 4), członkowie UPA i ukraińscy cywile z okolic.

Ostrzelano z dział, moździerzy i z broni maszynowej zabudowania na obrzeżach miejscowości. Do uciekinierów strzelano. Wieś podpalono. Ludzi bito, palono, zabijano brutalnie również małe dzieci. Napastnicy mordowali Polaków także w koście i w szkole.

Na podstawie relacji świadków wiadomo, że w zbrodni tej zginęło ponad tysiąc osób – mieszkańców wsi Huta Pieniacka i pobliskich miejscowości, którzy w wyniku napadów UPA, znaleźli tam schronienie.

Z kościoła św. Andrzeja Boboli w Hucie Pieniackiej (pow. Brody w dawnym woj. tarnopolskim), który później został zrównany z ziemią, zachowała się monstrancja. Dziś znajduje się ona w sanktuarium we Wschowie.

Uroczystości odbyły się z inicjatywy Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Przybyli na nią m.in. ocaleni świadkowie zbrodni oraz ich krewni, którzy mają nadzieję, że w przyszłości uda się odnaleźć ich bliskich, pogrzebanych na terenie Huty. Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN wyraził gotowość do przeprowadzenia prac poszukiwawczych szczątków zamordowanych w Hucie Pieniackiej, które obecnie nie są możliwe z powodu trwającej na Ukrainie wojny. Przybyli na uroczystości krewni mieli możliwość oddania materiału genetycznego w celu identyfikacji ofiar.

BPiI, 26.02.2023

 

 

do góry