Nawigacja

Inauguracja VI edycji Projektu: "Łączka" i inne miejsca poszukiwań

Podczas inauguracji VI Projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” w Warszawie (15.11.2022 r.) młodzież z Mazowsza miała okazję dowiedzieć się, jakie są cele i na czym polega praca Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Uczniowie szkół zwiedzili także Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37. W całej Polsce w działaniach projektu weźmie udział ok. 300 uczniów pracujących pod opieką nauczycieli i pedagogów.

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dr hab. Filip Musiał zwrócił uwagę na to, że warto odpowiedzieć sobie na pytania, kim byli Żołnierze Wyklęci, a kim ich mordercy oraz w jakim celu mordowano patriotów – „by zniszczyć wszystko to, co stanowiło jeden z największych fenomenów historii Polski, a nawet i Europy i świata, czyli Polskie Państwo Podziemne, a w to miejsce zainstalować uzurpatorskie organy, będące spuścizną imperialnej polityki sowieckiej” – powiedział.

Dodał, że uczniowie znajdują się w jednym z miejsc mordowania Polaków – budynku będącym symbolem sieci podobnych miejsc – wojewódzkich i powiatowych urzędów bezpieczeństwa, aresztów i więzień, w których bezpieka komunistyczna w sposób bardzo brutalny walczyła z tymi, którzy chcieli Polsce przywrócić niepodległość.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Piotr Mazurek powiedział, że cieszy się, że doczekał czasów, gdy coraz więcej mówi się o Żołnierzach Wyklętych, którzy czasami byli niewiele starsi od uczniów przybyłych na inaugurację „Łączki”. „Patrzcie na nich jak na swoich rówieśników” – zauważył minister Mazurek.

Prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki podkreślał, że przywracana jest nie tylko pamięć o bohaterach, ale także o miejscach, gdzie zostali zamordowani. „Jeśli będziecie mieli odwagę, proszę dotknijcie tych ścian, tych drzwi celi i jeśli będzie to możliwe spójrzcie za okno” – mówił do młodzieży. „Miejcie świadomość tego, że gdy młodzi ludzie byli zamknięci w tych murach, kiedy mieli szansę spojrzeć na zewnątrz, a utrudniał to specjalny system, mieli świadomość, że na ulicach miast polskich toczy się życie” – powiedział. Docenił to, że dzięki staraniom IPN mogą oni spocząć w grobach, można złożyć im kwiaty, pomodlić się i podziękować za to, co dla nas uczynili.

Mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w wykładzie inauguracyjnym przybliżyła proces poszukiwania i identyfikacji ofiar systemów totalitarnych – od badań analiz źródeł historycznych do identyfikacji genetycznej. Opowiedziała m.in. o metodach, za pomocą których komuniści zacierali ślady zbrodni, wskazała drogi w docieraniu do miejsc ukrytych pochówków. Zauważyła, że prace w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach pokazały, że komuniści ukrywali ciała swoich ofiar, a nad nimi wznosili groby osób zasłużonych dla władzy ludowej. Podkreśliła, iż podczas prac ekshumacyjnych „cała Polska zobaczyła, jak wyglądał kres życia naszych bohaterów”. Mec. Anna Szeląg przywołała także losy bohaterów, którzy zginęli w wyniku operacji „Lawina”, skierowanej przeciwko żołnierzom NSZ z oddziału kpt. Henryka Flame, ps. „Bartek” – w Barucie, majątku Scharfenberg i Starym Grodkowie. Omówiła również historię badań na terenie byłego KL Ravensbrück w Niemczech, podczas których udało się odnaleźć urny z prochami więzionych w nim podczas II wojny światowej kobiet oraz zidentyfikować 45 z nich.

„Jestem przekonana, że dla każdego z Was udział w tym projekcie będzie czymś wyjątkowym, bo zawsze wrażenia po styczności z pracami poszukiwawczymi w każdym człowieku, bez względu na wiek, zajęcie, zawsze w nim zostaje” – zwróciła się do przybyłych uczniów i nauczycieli. „Moment, kiedy przychodzimy na finał Projektu, gdy oglądamy przygotowane przez młodzież etiudy jest dla nas wzruszający, gdyż możemy zobaczyć historię waszymi oczami. To chwila dla nas bardzo ważna i tak samo, jak moment wręczenia rodzinom not identyfikacyjnych ich bliskich daje nam motywację do dalszej pracy, tak dodatkową siłą dla nas jest ta chwila, kiedy możemy się z wami spotkać i zobaczyć naszą pracę waszymi oczami. Cieszę się bardzo i mam nadzieję, że spotkamy się na finale”.

W inauguracji VI edycji Projektu wzięła udział także Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty. Spotkanie prowadzili Adrianna Krzywik i Marek Nadolski (IPN). Przez najbliższe miesiące młodzież, wraz z pedagogami, będą brali udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez specjalistów Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Poznają m.in. specyfikę pracy archeologów, historyków, antropologów oraz genetyków.

Do udziału w bieżącej edycji projektu zgłosiło się ok. 60 szkół z całej Polski.

BPiI, 16.11.2022 r.

Fot. ks. Tomasz Trzaska

 

do góry