Nawigacja

Uroczysty pogrzeb Józefa Jankowskiego ps. „Płaza”

6.10.2022 r. w Przasnyszu odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Józefa Jankowskiego ps. „Płaza”, jednego z odnalezionych przez IPN bohaterów podziemia niepodległościowego. Szczątki Józefa Jankowskiego odkryto w listopadzie 2020 r. w trakcie prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.

Msza Święta pogrzebowa odprawiona została w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, a Bohatera pochowano z honorami na cmentarzu parafialnym.

Józef Jankowski urodził się 18 grudnia 1895 r. w Lesznie w pow. przasnyskim. Jako nastolatek wyruszył do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy. Zatrudnił się jako odlewnik w hucie żelaza w mieście Wilmington (w stanie Delaware). W 1917 r. został zarejestrowany jako poborowy do armii amerykańskiej. W maju 1918 r. wstąpił do Błękitnej Armii gen. Hallera w szeregach której walczył w latach 1919 – 1920 w walkach o granice państwa. W czasie okupacji niemieckiej od 1942 r. służył w AK. Po wojnie współpracował z oddziałem NZW sierż. Edwarda Dobrzyńskiego ps. „Orzyc”, „Żubr”, któremu udzielał kwatery. Służył również w WiN (placówka w Lesznie). Po aresztowaniu został skazany 17 sierpnia 1948 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na 5 lat więzienia i osadzony w więzieniu Warszawa - Praga („Toledo”), a następnie w Rawiczu i Raciborzu, gdzie zmarł 2 grudnia 1952 r.

Nazwisko Bohatera ogłoszono na uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych w Belwederze 22 lipca br.

 

BPiI, 7.10.2022 r.

do góry