Nawigacja

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnaleziono szczątki sześciu osób

18 i 20 lipca 2022 r. po raz kolejny pracownicy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzali prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Celem prac było odnalezienie szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego – partyzantów (m.in. z oddziału NSZ sierż. Ludwika Byrskiego „Żbika”) oraz członków organizacji konspiracyjnych, którzy zostali skazani na śmierć na mocy wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie i straceni w więzieniu przy ul. Montelupich w latach 1946-1951.

Podczas badań archeologicznych, zleconych przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie ujawniono szczątki sześciu osób, z których część nosiła charakterystyczne ślady po postrzałach z broni palnej. Przy szczątkach znajdowały się także pojedyncze przedmioty – fragmenty ubrań, guzik mogący pochodzić od bluzy mundurowej oraz połamany grzebień.

Szczątki przekazane zostały do krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej w celu przeprowadzenia oględzin lekarskich i badań genetycznych.

Oddział IPN w Krakowie

29.07.2022 r.

 

do góry