Nawigacja

Finał III i IV edycji projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

W Sali Wielkiej Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie 8 września br. odbył się finał III i IV edycji projektu IPN: „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. W spotkaniu wzięli udział finaliści Projektu - uczniowie i nauczyciele z terenu całego kraju.

Uroczysty finał dwóch edycji projektu (ubiegłoroczny finał nie odbył się z racji na ograniczenia związane z pandemią COVID-19) zgromadził ok. setki uczniów wraz z pedagogami. Władze Instytutu Pamięci Narodowej reprezentował prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. W spotkaniu udział wzięli udział także mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora BPiI, Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN oraz pracownicy obu biur. Wszyscy uczestnicy gali zostali imiennie powitani przez prowadzącego - red. Marcina Wikło.

- „Powracamy Po Swoichö to hasło naszego zespołu. To zawołanie Instytutu Pamięci Narodowej, które wyraża realizowaną naszą misję: upominanie się o szczątki i nazwiska ofiar reżimów totalitarnych. To dla nas niezwykle ważne, że Wasze zaangażowanie wyraża tę samą troskę o pamieć o polskich bohaterach. Budzi to nasz podziw i wzruszenie. Razem z Wami #PowracamyPoSwoich! - mówił do uczestników projektu prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytut Pamięci Narodowej, dyrektor Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

- Bardzo się cieszę z Waszej obecności i wyrażam nadzieję, że to grono będzie się z każdym rokiem powiększać. To ważne, abyście byli świadomymi ludźmi, którzy poniosą pamięć w kolejne pokolenia - mówił Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.

- Drodzy uczniowie i nauczyciele! Biorąc udział w Projekcie wpisaliście się w misję realizowaną przez IPN. Tą misją jest przywracanie pamięci o bohaterach, którzy mieli zostać zapomniani na zawsze. W trakcie spotkań poznaliście pracę zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji zapoznając się z poszczególnymi etapami ich pracy. Przygotowaliście także piękne etiudy filmowe (...). Wasze zaangażowanie jest gwarantem trwania pamięci o polskich bohaterach! - mówił dr Karol Nawrocki, Prezes Instytut Pamięci Narodowej w przesłaniu do uczestników.

Finaliści Projektu przedstawili przygotowane przez siebie etiudy filmowe poświęcone misji poszukiwania i identyfikacji. Przygotowane materiały wykorzystują różne formy filmowe: dokumentalne, fabularyzowane, animowane oraz reportażowe.

- W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przekazuję wyrazy wielkiej wdzięczności i uznania, zarówno dla uczniów, nauczycieli jak i organizatorów tak ważnego Projektu, który upamiętnia polskich bohaterów - mówił min. Wojciech Kolarski, Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP.

Projekt edukacyjny IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań" jest realizowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji oraz Biuro Edukacji Narodowej. Realizowany jest we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. Został objętym Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

08.09.2021
BPiI

 

do góry