Nawigacja

Krasnosielc: Poszukiwania szczątków Juliana Pszczółkowskiego (NSZ)

Cmentarz parafialny w Krasnosielcu to kolejne miejsce, w którym zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadził prace poszukiwawcze w październiku 2020 r. Osobą poszukiwaną był Julian Pszczółkowski, ps. Myśliwiec żołnierz NSZ, komendant Okręgu II Mazowsze Północne Narodowych Sił Zbrojnych.

Julian Henryk Pszczółkowski poległ w nocy z 1/2 maja 1945 r. podczas akcji rozbicia więzienia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krasnosielcu organizowanej przez podziemny oddział Romana Dziemieszkiewicza, ps. Pogoda. Był jedynym, który poległ w tej potyczce. Po jego śmierci funkcjonariusze UB wystawili jego ciało na widok publiczny, licząc, iż zgłosi się po nie rodzina. Po kilku dniach – co wiemy z relacji zamieszczonej w podziemnej gazetce – jego ciało zostało pochowane na terenie cmentarza.

„Myśliwiec” w chwili śmierci był komendantem lokalnej jednostki NSZ. Funkcję tę przejął, jako 18-letni żołnierz po swoim poległym bracie. Obaj zginęli w wieku 21 lat.

W wyniku przeprowadzonych prac w miejscu wskazanym w relacji, udało się odnaleźć szczątki osoby, której cechy antropologiczne oraz znalezione przy niej przedmioty mogą wskazywać, iż jest to poszukiwana osoba. Odnaleziony szkielet zostanie poddany analizie antropologicznej oraz badaniom genetycznym, w celu ostatecznego potwierdzenia tożsamości.

BPiI
10.11.2020

do góry