Nawigacja

Łęguty: Pogrzeb cywilnych ofiar zbrodni komunistycznej

30 listopada 2019 r. w Łęgutach (gm. Gietrzwałd) odbył się pogrzeb cywilnych ofiar zbrodni komunistycznych zamordowanych w okresie od stycznia do kwietnia 1945 r. Szczątki zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w sierpniu 2019 r.

Ekumeniczna ceremonia pogrzebowa została przygotowana w kościele parafii ewangelicko – augsburskiej w Łęgutach. Uczestniczyli w niej duchowni Kościołów ewangelicko – augsburskiego, katolickiego i prawosławnego, co wynikało z faktu, że wśród ofiar byli przedstawiciele ww. obrządków.

Uroczystości religijne zakończyły się złożeniem trumien do wspólnej mogiły. Po nich odbyło się spotkanie zorganizowane w świetlicy wiejskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych oraz ziomkostw Prus Wschodnich i Zachodnich, a także mieszkańcy gminy Gietrzwałd. Części oficjalna zakończyła się prelekcją Bogusława Łabędzkiego z białostockiego pionu poszukiwań IPN. Dała ona początek dyskusji dotyczącej możliwości poszukiwania krewnych ofiar zbrodni komunistycznych na terenie Niemiec oraz dokumentacji archiwalnej i historycznej gromadzonej przez niemieckie ziomkostwa. Nie zabrakło również informacji na temat innych miejsc ukrycia ciał ofiar represji komunistycznych, szczególnie z roku 1945.

9.12.2019
BPiI

do góry