Nawigacja

Zakończenie prac poszukiwawczych we Lwowie - Zboiskach (Ukraina) [komunikat]

We wtorek, 26 listopada zakończyły się prace poszukiwawcze prowadzone na terenie dawnego cmentarza we Lwowie - Zboiskach. Ich celem było ustalenie lokalizacji mogił żołnierzy polskich poległych w obronie Lwowa we wrześniu 1939 roku. Zespół złożony z archeologów Instytutu Pamięci Narodowej oraz Towarzystwa „Ukraińska Pamięć” ze Lwowa, odnalazł poszukiwane miejsce pochówku, a w nim – prócz szczątków - liczne artefakty.

IPN wystąpił do władz Ukrainy z wnioskiem o wyrażenie zgody na podjęcie prac we Lwowie bezpośrednio po deklaracji strony ukraińskiej, o której poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski na początku listopada br. Brał on wówczas udział w posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy we Lwowie. Na spotkaniu tym omówiono m.in. kwestię realizacji ustaleń, które podjęto w trakcie spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w sierpniu w Warszawie. W oparciu o ww. porozumienia ukraiński resort kultury wydał odpowiednią zgodę na przeprowadzenie prac w obrębie Lwowa, co potwierdziła lwowska obwodowa administracja państwowa.

W wyniku przeprowadzonych prac zlokalizowano zbiorową mogiłę, w której spoczywają polscy żołnierze września 1939 roku, o czym świadczą licznie odnalezione przedmioty (elementy odzieży, umundurowania, fragmenty masek przeciwgazowych, pasów wojskowych, a także guzików, monet i innych przedmiotów). Jama grobowa znajduje się w południowej części cmentarza, w niedalekiej odległości od polskiego upamiętnienia poświęconego „wrześniowcom”.

Prace przeprowadzone przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN i Towarzystwo „Ukraińska Pamięć" odbyły się w atmosferze merytorycznej współpracy z władzami obwodu i miasta Lwowa, przy wsparciu przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz polskiej dyplomacji w Kijowie i Lwowie.

Wiosną 2020 roku Instytut Pamięci Narodowej planuje przeprowadzić ekshumację odnalezionych żołnierzy, a następnie ich uroczysty pogrzeb. Wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie tych działań zostanie wystosowany do władz ukraińskich w najbliższych tygodniach.

BPiI/fot. MS
29.11.2019

 

do góry