Nawigacja

Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych [komunikat]

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej informuje, iż 3 grudnia br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar komunistycznego aparatu terroru. Podczas konferencji zostaną ujawnione nazwiska i sylwetki kolejnych osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach prac prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

- Naszą misją jest przywracanie tożsamości polskim bohaterom. To długa droga, która zaczyna się w archiwach, wiedzie przez prace poszukiwawcze w terenie, badania genetyczne w specjalistycznych laboratoriach i znajduje swój finał w bardzo uroczystym momencie wręczenia noty potwierdzającej tożsamość odnalezionej osoby i uroczystych pogrzebach. Mamy świadomość, że na ten moment rodziny czekają niekiedy przez kilkadziesiąt lat. Oddając bohaterów w ręce ich rodzin czujemy, że jesteśmy częścią tej wielkiej narodowej misji. Czujemy, że Polska się o nich upomniała. Jesteśmy dumni mogąc być tego świadkami – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji, kierujący pracami poszukiwawczymi. 

- Nasze Biuro tylko w tym roku przebadało ponad 70 miejsc. A przecież prace terenowe muszą zostać poprzedzone długą kwerendą i przygotowaniem logistycznym. Odnajdujemy szczątki w bardzo różnych miejscach, a każde nasze działanie musi zostać przygotowane również od strony prawnej. Czuwa nad tym nasz zespół, w którym pracuje ponad 60 osób na terenie całego kraju. Mamy też już plany poszukiwawcze na zbliżający się rok. Nie ustajemy w wysiłkach. Bo przecież... Powracamy po Swoich – dodaje mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura.

- Podczas konferencji ujawnione zostaną nazwiska i sylwetki zidentyfikowanych ofiar. Utrzymujemy tę informację w ścisłej tajemnicy, a o fakcie identyfikacji informujemy jedynie najbliższą rodzinę. Podczas grudniowej konferencji ujawnimy kilkanaście kolejnych nazwisk. Cieszy nas fakt, że w tym gronie znalazły się również osoby, których szczątki zostały odnalezione na drodze wieloletnich badań poszukiwawczych, na terenach niekiedy szczególnie trudnych - dodał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych odbędzie się 3 grudnia br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Początek uroczystości o godz. 11.00. Poprzednia konferencja miała miejsce 17 czerwca br. Ujawniono na niej nazwiska 24 osób.

13.11.2019
BPiI

do góry