Nawigacja

[Przekaż informacje!] Szczątki znalezione niedaleko Nieporętu

W dniach 13-14 sierpnia zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, przeprowadził prace poszukiwawcze na terenie leśnym w pobliżu miejscowości Nieporęt w woj. mazowieckim. W wyniku działań odnaleziono szczątki przynajmniej dwóch osób. Przy szczątkach zostały odnalezione artefakty (guziki i łuski), co potwierdza tezę, iż może to być grób żołnierski.

Z przekazów ustnych - uzyskanych przez lokalnych pasjonatów historii - wynika, iż w tym miejscu pogrzebano żołnierzy Wojska Polskiego, zamordowanych przez funkcjonariuszy stalinowskiego aparatu terroru w 1947 r. Wskazuje na to również tablica, ustawiona w miejscu odnalezienia szczątków przez nieżyjącego już dziś świadka wydarzeń. W czynnościach ekshumacyjnych brał udział prokurator OKŚZpNP w Warszawie.
W wyniku przeprowadzonej kwerendy nie udało się ustalić do kogo mogą należeć szczątki odnalezionych osób.

Zwracamy się do wszystkich osób, które są w posiadaniu informacji (wspomnień, dokumentów, itp..), które mogłyby ukierunkować prace identyfikacyjne, by skontaktowały się z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prosimy o kontakt również osoby, których bliscy zamieszkujący na tym terenie zaginęli w w/w latach, a ich groby do dziś nie zostały odnalezione.

do góry