Nawigacja

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji rozpoczęło prace poszukiwawcze na Opolszczyźnie

Dnia 2 listopada 2017 r. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji rozpoczęło kolejny etap prac poszukiwawczych mających na celu odnalezienie miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Narodowy Sił Zbrojnych z Oddziału Henryka Flamego ps. „Bartek”.

Wiosną 2016 roku w pobliżu Starego Grodkowa IPN odnalazł i ekshumował masową mogiłę, w której znajdowały się szczątki najprawdopodobniej partyzantów NSZ z oddziału „Bartka”. Aktualnie wraz z saperami z jednostki z Brzegu specjaliści IPN poszukują śladów, które pozwolą wytypować kolejne miejsca do przeprowadzenia prac archeologicznych. Jednocześnie pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji kontynuują prace archeologiczne w dawnym majątku Scharfenberg w okolicach Łambinowic. W latach ubiegłych IPN odkrył na tym terenie szczątki ludzkie w miejscu, które służyło za lokalne szambo.

 

Przypominamy, że zbrodnia popełniona na żołnierzach z oddziału kpt. Henryka Flamego ps. "Bartek" to jedna z największych tajemnic powojennej historii podziemia antykomunistycznego. We wrześniu 1946 roku po wcześniejszym przeniknięciu w struktury oddziału "Bartka" agentów UB (tzw."Operacja Lawina"), grupa partyzantów została zwabiona w lasy na Opolszczyźnie. Pod pozorem ewakuacji na Zachód ponad 160 żołnierzy zatrzymując się w kilku miejscach zlokalizowanych nieopodal wsi Barut, Starego Grodkowa i dawnego majątku Scharfenberg, zostali uśpieni i wysadzeni w powietrze bądź rozstrzelani. Ci, którzy przeżyli zostali dobici strzałem w tył głowy. IPN poszukuje miejsc ukrycia szczątków żołnierzy Henryka Flamego od 2012 roku.

do góry