Nawigacja

Rozpoczęcie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych w Ciechanowcu

Dnia 15 września 2017 r. rozpoczęły się prace poszukiwawcze na terenie cmentarza w Ciechanowcu, woj. podlaskie
Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN we współpracy z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu spodziewają się odnaleźć szczątki dwóch braci, ofiar zbrodni komunistycznej. Zygmunt Marchel i Lucjan Marchel (w chwili śmierci odpowiednio 25 i 20 lat) urodzili się w pobliskich Wojtkowicach-Glinnej. Tam też zostali zamordowani.
Według ustaleń IPN w 1946 roku, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, na plac w środku wsi spędzono okolicznych mieszkańców, aby byli świadkami procesu Zygmunta i Lucjana Marchelów. Bracia oskarżeni o nielegalne posiadanie broni oraz przynależność do NZW zostali skazani na karę śmierci w typowym mordzie sądowym, w ciągu dwóch godzin, w trybie doraźnym, bez możliwości odwołania. Wyrok wykonano od razu, na oczach zebranych. Świadkowie mówili, że nie było plutonu egzekucyjnego, a nad brzeg Bugu skazanych odprowadził jeden żołnierz, który Marchelów zastrzelił. Przed śmiercią Zygmunt i Lucjan zdążyli się tylko objąć.
Ciał nie wydano rodzinie, jednak po kilku miesiącach, kilkanaście kilometrów od miejsca egzekucji zostały odnalezione zwłoki. Pod osłoną nocy rodzina pochowała ciała w nieoznakowanej mogile na terenie cmentarza w Ciechanowcu, a proboszcz parafii poświadczył to wpisem do księgi zgonów.
Księga parafialna oraz relacje świadków były kluczowe w wytypowaniu miejsca poszukiwań.

do góry