Nawigacja

Pogrzeb żołnierzy Armii Krajowej na Litwie–Ejszyszki, 8 września 2018 r.

W dniu 8 września 2018 r. w Ejszyszkach na Litwie odbył się uroczysty pogrzeb żołnierzy Armii Krajowej. Ich szczątki zostały odnalezione w 2017 i 2018 roku na Wileńszczyźnie w trakcie  prac poszukiwawczych prowadzonych przez pracowników Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz specjalistów z Litwy.

W uroczystościach pogrzebowych wziął udział wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem  Ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej.  W ceremonii wzięli również udział dyrektor generalna Centrum Badań Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy Teresė Birutė Burauskaitė,  przedstawiciele władz litewskich: poseł na Sejm Republiki Litewskiej Leonard Talmont, mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Babinetz, przedstawiciel Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, reprezentujący szefa rządu RP Jan Sroka, kombatanci, delegacje  Związku Polaków na Litwie i organizacji społecznych z Polski i Litwy, harcerze, społeczność Ejszyszek i rejonu solecznickiego oraz pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Uroczystości rozpoczęła się mszą świętą w intencji żołnierzy, odprawioną w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach, którą celebrował ksiądz Tomasz Trzaska. Następnie w asyście honorowej kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego trumny ze szczątkami polskich żołnierzy zostały odprowadzone na miejscowy cmentarz, gdzie zostały złożone w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej. Uroczyście pochowano tam szczątki odnalezionych: kaprala Edwarda Buczka ps. Grzybek, który poległ w kolonii Michnokiemie w walce z oddziałami strzelców górskich Wehrmachtu 1 sierpnia 1944 r. Szczątki dwóch pozostałych żołnierzy, które nie zostały imiennie zidentyfikowane zostały odnalezione w trakcie prac poszukiwawczych kolejno w lipcu  2017 roku w Puszczy Rudnickiej na Długiej Wyspie i w maju 2018 roku w rejonie Ejszyszek.

do góry