Nawigacja

Baza genetyczna IPN

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi Bazę Materiału Genetycznego w celu identyfikacji tożsamości osób, których szczątki odnaleziono w wyniku prowadzonych prac poszukiwawczych. Baza Materiału Genetycznego obejmuje dane i informacje o osobach, których krewni stracili życie wskutek walki z narzuconym systemem totalitarnym, wskutek represji totalitarnych lub czystek etnicznych w okresie od 9 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. i miejsce ich pochowania nie jest znane. BMG obejmuje też dane i informacje o odnalezionych w wyniku prowadzonych prac poszukiwawczych szczątkach ludzkich.

Jeżeli są Państwo krewnymi osoby, która poległa w walce, została zamordowana w czasie obławy, w czasie śledztwa lub w wyniku wykonania kary śmierci orzeczonej przez komunistyczny sąd, a zwłoki tej osoby spoczywają w nieznanym bądź domniemanym miejscu, apelujemy o przekazanie materiału biologicznego.

Każda dotychczasowa identyfikacja była możliwa tylko dlatego, że krewni oddali DNA. Bez tego nie poznalibyśmy tożsamości ani jednej z odnalezionych osób. Przekazanie materiału biologicznego do analizy DNA jest bezbolesne i bezinwazyjne. Polega na pobraniu wymazu z z wewnętrznej strony policzka. Próbki z Państwa materiałem porównawczym są u nas bezpieczne, a Państwa dane w naszej bazie poufne. Jeżeli mają Państwo kontakt z bliskim krewnym ofiary, który ma wątpliwości lub obawia się pobrania, prosimy o przekazanie powyższych informacji.

Kiedy już umówimy się na spotkanie i ustalimy dogodny dzień i godzinę, przyjedzie do Państwa pracownik Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Wypełnimy razem wniosek o rejestrację danych w Bazie Materiału Genetycznego IPN oraz protokół pobrania. Jeżeli dysponują Państwo fotografią osoby poszukiwanej, są w posiadaniu jakichkolwiek dokumentów bądź przedmiotów osobistych, albo wiedzą, że bliski krewny je ma - prosimy o przygotowanie ich. Wszystko to może ułatwić identyfikację.

Jeżeli chcecie Państwo przekazać materiał genetyczny prosimy przejść do zakładki "Oddaj DNA".

Dziękujemy za Państwa odpowiedzialność!

 

 

do góry